مشاوره،خانواده،ازدواج،کودک و نوجوان

سوالات مربوط به مشاوره،خانواده،ازدواج،کودک و نوجوان در این قسمت قرار میگیرد

آیا حضور در اینستاگرام اشکالی دارد؟

اینستاگرام فارغ از نوع فعالیت کاربرانش، خودش بر یک منطق غلط استوار است و برای خود، نظام ارزشی دارد. حضور در این فضا خواه ناخواه به معنای ترویج و انتشار این نظام ارزشی است.

چرا ازدواج سخت شده و چرا برخی از دختران ازدواج نمی کنند؟

چرا ازدواج سخت شده و چرا برخی از دختران ازدواج نمی کنند؟
ازدواج نکردن علل مختلفی می تواند داشته باشد مسلما شرایط اقتصادی اجتماعی کشور بسیار تاثیر گذارست وقتی پسران و مردان به علت های مختلف حاضر به ازدواج نباشند طبیعی است که دختران ازدواج نکرده زیادی خواهیم داشت.البته علت های فردی و خانوادگی نیز مانع ازدواج می شود،که به برخی ازآنها اشاره میشود:
@قصور ویا تقصیر خود دختر:
ممکن است دختر رویا پرداز است و کمال گرا و حاضر به ازدواج با هر کسی نیست و یا برای درس اهمیت بیشتری قائل است یا خدای نخواسته ؛انحرافات اخلاقی ویا رابطه ای ناشایست داشته واعتماد مردم واطرافیان از اوسلب شده واورا شخص صالح وپرهیزگار نمی دانند.
@قصور ویا تقصیر اعضای خانواده:
گاهی دختر بزرگتر ازدواج نمی کند و مانع ازدواج خواهران بعد از خود می شود. ویا گاهی والدین سخت گیرهای بی جهت دارند.و یا خانواده به خوبی معروف نیستند.
@ نقص عضویا مشکل جسمی:
گاهی معلولیت جسمی مانع ازدواج می شود برای جبران این گونه نقصها وحتی نقص جدی در زیبایی،باید استعدادهای خودرا شناسایی وشکوفا ساخت.بروز توانمندیها وقابلیتهای دختر،این نقص ها را جبران می کند.
@محله نامناسب برای زندگی:
اگر خانواده دختر محترم است ودر محله ای نامناسب (بدنام وجرم خیز)زندگی می کنند،باید هجرت کنند.هجرت حرکت مقدسی است که شایدیکی از مصادیقش همین باشد.
@انزواجویی دختر:
گاهی دختر به سبب کم رویی یا هر علت دیگری،انزوا جویی می کند که درست نیست.اومی تواند با حفظ عفت ورعایت ضوابط اخلاقی وشرعی،در مجامع ومحافل مناسب حضور یابد.تا زمانی که مادران نیازمند عروس یا واسطه ها، دختررا نبینند ونشناسند؛چگونه به خواستگاری او بروند؟!
@نبودن همتایی برای دختر:
گاهی دختر تحصیل کرده ،در محیط کوچک و روستایی زندگی می کندکه همتایی برایش نیست.در این صورت پیشنهاد می شوددر صورت نبودن مانع وبا رعایت ضوابط اخلاقی وشرعی،مدتی را مهمان یکی از محارم درشهر بزرگتر شوید.

آیا تناسب در ازدواج فقط با تست به دست می آید؟

آیا تناسب در ازدواج فقط با تست به دست می آید؟
سلام.پرسشگر محترم
قبل از هر سخنی برای شما آرزوی یک ازدواج موفق و مناسب را داریم.
همانطور که می دانید در ازدواج داشتن معیار صحیح و تناسب متعادل؛ و هماهنگی خانواده ها لازم است. تناسب به این معنا نیست که هر دو در هر زمینه ای مثل هم باشند. بلکه وجود تفاوت در زوجین یک امر کاملا طبیعی است. لذا با اطلاع از برخی تفاوت ها باز هم می شود ازدواج کرد مهم دانستن
الف- مقدار و سطح تفاوت
ب-حوزه و زمینه تفاوت است.
این دو مطلب می تواند در انجام وصلت و یا صورت نگرفتن وصلت تاثیر گذار باشد. گاهی با یک مشاوره و گفتگو ساده به راحتی می توان تشخیص داد که این دو نفری که قصد ازدواج دارند به درد هم می خورند یا نه؟ لذا اگر مشاور شخص پخته و آگاهی باشد گاهی نیاز به تست گرفتن هم نیست.
روان شناسان معتقدند که زوج هایی که شخصیتشان به هم شبیه تر باشند ازدواج پایدار تری دارند لذا برای دریافت این شباهت و تناسب از تست های مختلفی استفاده می کنند.از جمله تست نئو در سال 1985 توسط کاستا و مک ری ارائه شد و در سال 1989 بسط و توسعه داده شد و در ایران در سال 1378 توسط دکتر حسن حق شناس در شیراز کار هنجاریابی آن انجام شد.این آزمون 5 عامل شخصیتی را می سنجد که هر کدام 6 خرده آزمون دارند.تست پنج عاملی شخصیت یکی از معتبرترین تست های روان شناسی در دنیاست.محققانی که این تست را به وجود آورده اند سال ها صفات مختلف شخصیتی را انتخاب کرده اند و پرسشنامه های مفصل را روی مردم اجرا کرده اند و بعد با روش های پیچیده آماری رسیده اند به این پنج عامل بزرگ شخصیت.
پنج عامل یعنی 1-روان نژندی،2-برون گرایی،3-اشتیاق به تجارب تازه،4-توافق پذیری 5-وظیفه شناسی.
پنج عاملی که تحقیقات بین فرهنگی ثابت کرده اند در بیشتر کشورهای دنیا هم مثل اروپا 5 عامل بزرگ شخصیت است. یادتان باشد که معمولا هر چه نمره شما و همسرتان به هم شبیه تر باشد، شما بهتر با هم کنار می آیید. البته همیشه هم این طور نیست یعنی تست امکان تخلف پذیری را هم دارد.خطاپذیر است درصدی خطاء دارد.

چه مدل ازدواج هائی غلط است یعنی از ریشه اشتباه است؟

چه مدل ازدواج هائی غلط است یعنی از ریشه اشتباه است؟
همانطور که می دانید در ازدواج رعایت تناسب دردختر و پسرو خانواده ها لازم است تناسب در زمینه های فکری، فرهنگی، اقتصادی و دینی.و نیز باید دختر و پسر به بلوغ فکری، اجتماعی، جسمی و جنسی ازدواج رسیده باشند، و میل، اشتیاق وعلاقه نیز لازم است. پس اگر این موارد از ابتداء وجود نداشته باشد ازدواج از ریشه غلط است.بطور کلی چند نوع ازدواج غلط است و پیامدها و آثار نامطلوبی دارد از جمله :
ازدواج زود هنگام (زودرس).
ازدواج احساسی به دور از تعقل و تفکر.
ازدواج تحمیلی وزوری بدون هیچ علاقه ای
ازدواج بخاطر ترحم و احساسات زود گذر و خود را بطریقی راضی کردن.
مشاوره حضوری ضروري است

آیا فرزند بد نشانه این است که والدین در تربیت کوتاهی کرده اند؟

آیا فرزند بد نشانه این است که والدین در تربیت کوتاهی کرده اند؟
درست است که والدین در تربیت فرزند بسیار موثرند اما عوامل تربیت منحصر در والدین نیست محیط، دوست، اجتماع و...تاثیر دارند. فرزند نوح بد شد آیا پدرش که پیغمبراست مقصر است؟!! بطور مطلق و بدون در نظر گرفتن شرائط نمی توان والدین را متهم به کم کاری و کوتاهی درتربیت فرزند کرد زیرا والدین خوب می توانند از نظر تربیتی فرزند خوبی نداشته باشند واین علل مختلفی دارد گاهی بخاطر جهل و ندانستن نکات مهم تربیتی است. گاهی بخاطر هماهنگ نبودن والدین است. وگاهی بخاطر این است که عوامل تربیت در والدین خلاصه نمی شود بلکه دوست،جامعه،مدرسه، اطرافیان،اقوام، ورسانه های عمومی نیزدر تربیت تاثیرگذار هستند.

آیا بچه که اطلاعات لازم ندارد حق انتخاب دارد؟

آیا بچه که اطلاعات لازم ندارد حق انتخاب دارد؟
هر انسانی در هر سنی مقداری آگاهی دارد می دانیم کودک زیاد شناخت عمیق ازمسائل پیرامونی خود ندارد ولی باید فرزند انتخاب کردن را یاد بگیرد قرار نیست همیشه والدین بجای کودک انتخاب کنند در برخی مسائل می شود او را راحت گذاشت و کمی کمک کرد تا انتخاب کند فرصت انتخاب و توان انتخاب گری یک اصل تربیتی است بچه باید بتواند انتخاب کند و انتخاب گری و تصمیم گرفتن را تمرین نماید وقتی در کودکی همه چیز را بر او تحمیل می کنیم نوع اسباب بازی وحتی رنگ اسباب بازی ودر نوجوانی و جوانی حق انتخاب نمی دهیم و او را محدود می کنیم به یکباره در زمان ازدواج، والدین، روشنفکر می شوند و می گویند خودت می دانی خودت انتخاب کن. پسر و دختر در بزرگترین انتخاب بدون تمرین انتخاب گری در طول زندگی، متحیر می مانند که چه باید بکنند.پس از کودکی فرصت انتخاب و تصمیم گیری را به بچه ها بدهیم.

والدین برای تربیت فرزند چگونه باید رفتار کنند؟

والدین برای تربیت فرزند چگونه باید رفتار کنند؟
در یک کلام باید درست رفتار کنند و صحیح رفتار کردن در گرو شناخت است موفقیت در تربیت فرزند به آسانی و بدون زحمت به دست نمی آید والدین موفق معمولا چند صفت خوب را دارا هستند و بر اساس آن رفتار می کنند پرحوصله و صبور- گوش شنوا برای شنیدن حرفهای فرزند- اظهار محبت در کلام و رفتار- پرهیز از توهین و تحقیر- فرصت ووقت گذاشتن برای فرزندان.

بازنی که بد دهنی می کند چه رفتاری باید داشته باشیم؟

بازنی که بد دهنی می کند چه رفتاری باید داشته باشیم؟
سلام.پرسشگر محترم
بدون مقدمه عرض می شود مسلما خشونت و درگیری و دعوا و زد و خورد ممنوع است. باید علت و زمینه های بددهنی همسر را بررسی کنید تا مشخص شود چرا چنین رفتاری دارد.زندگی صبوری عاقلانه لازم دارد،خوبی های همسر را ببینید وبی جهت با او درگیر نشوید،با محبت و نرمی و منطق اما با جدیت در این زمینه با همسر صحبت کنید اگر بد دهنی به سمت شماست این حرمت شکنی است و کوتاه آمدن در حریم شکنی غلط است.وقتی صلابت لازم را داشته باشید (نه خشونت) نه تنها همسر بلکه هیچ کسی به خود اجازه توهین نمی دهد،احترام هر شخصی در دست خود اوست در ضرب المثل ها داریم که حرمت امامزاده را متولی نگه می دارد.
شوهری که مورد بی مهری و بد دهنی زنش قرار می گیرد سکوت بدترین کار شوهر خواهد بود سکوت نکردن بمعنا مقابله بمثل نیست بلکه بمعنای پیگیری و درمان همسر است. زیرا اگر شوهر در موارد بد دهنی زن مقصر نیست سکوت او بیشتر زن را براین کارغلط تشویق می کند باید به فکر درمان و راه حل باشد. و اگر شوهر مقصر در این رفتار باشد بازهم نباید سکوت کند بلکه باید خود را درمان نماید.شاید شوهرصلابت لازم را ندارد وباید این صلابت را کسب کند و یا همسر به عللی از زندگی راضی نیست.که باید موارد رضایت نداشتن بررسی شود.
اگر گاهی گریه و گاهی التماس و گاهی جدیت داشته اید و اثر نداشته است این رفتارهای متفاوت خود آسیب زاست؛
یک مرد نباید زاری و التماس کند شاید روش برخورد شما غلط بوده است.بطور کلی باید منشاء بد دهنی و مقدار و تعداد آن مشخص شود حتما مشاوره حضوری بروید.ما بر این باوریم که اگر تغییر کنید مطمئنا همسر شما نیز تغییر می کند.کمی صلابت خود را افزایش دهید.اهل نظر و تصمیم باشید زیاد نخندید نظم در کار داشته باشید بیش از حرف زدن عمل کنید تا صلابت بر گردد.
موفق باشید

چرا زنان از تمکین شوهر سرباز می زنند؟

چرا زنان از تمکین شوهر سرباز می زنند؟
سلام.پرسشگر محترم
همانطور که می دانید تمکین وظیفه زن و حق شوهر است یعنی زن باید هر وقت شوهر درخواست رابطه جنسی داد اگر عذر شرعی نداشته باشد، در برابر شوهرش تسلیم باشد و تمکین داشته باشد.اما آنچه در این نوع سوال ها و مشکلات قابل توجه است علت تمکین نکردن است،معمولا علل عدم تمکین متعدد و مختلف است و تا علت مشخص نشود و رفع نگردد مشکل برطرف نمی شود لذا حتما باید هردو نفر مشاوره حضوری بروید تا ریشه یابی شود و علت مرتفع گردد.
نکاتی را دررابطه با عم تمکین زنان بیان می کنیم امید که مفید باشد. (البته تاکید می کنیم نگاه ما به این سوال بعد مشاوره‌ای آن است و بحث فقهی و حکم شرعی‌اش ابتدا به صورت خلاصه بیان شد اما تفصیلات بیشتر بحث فقهی و حکم شرعی جداگانه باید بررسی گردد.)
1-در تمکین حسن معاشرت مرد کمک کننده است که زن بهتر بتواند حق تمکین را رعایت کند.لذا اگر زن و شوهر اختلافی دارند باید مشاوره حضوری بروند تا مشکل حل شود.نه این که شوهر جدا بخوابد و بعد ادعا کند زن باید تمکین کند.از حسن اخلاق شخصی خود مطمئن شوید.
2-عدم تمکین زن،می تواند نشانه سرد مزاجی زن باشد که نیازمند به دکتر و دارو است.
3-عدم تمکین زن می تواند نشانه ضعف شوهردر ابهت و صلابت نیز باشد.پس بیش از آنکه نشانه گستاخی زن باشد شاید نشانه ضعف اخلاقی شوهر باشد.
4- به سن خود وسن همسر توجه داشته باشید و مراعات حال او را نیز بنمایید.شاید با کمی صحبت بتوانید در مقدار و تعداد تمکین به توافق برسید.
5-در ارتباط با همسرظرافت و لطافت را رعایت کنید و از خشونت پرهیز کنید،با رفتار و نوازش میل خود را منتقل کنید.مقداري از ارتباط جنسي فطري است و مقداري آموختني،دانسته هاي خود را افزايش دهيد و از درستي اطلاعات جنسي که داريد مطمئن شويد.در نوشته نمی توان همه مراحل ارتباط عاطفی جنسی با همسر را منتقل کرد.لذا تدریج و تلطیف را رعایت کنید.شاید عدم تمکین درمان شود.
رابطه جنسي دقيق است خصوصا که دراين زمينه زن و مرد يک حس ندارند فقط در برخي جهات مشترکند.مرد معمولا آغازگر است و زن پاسخ مي دهد،لذا آرامش و نرمي و تدريج را مرد باید رعايت کند،با تدريج و ظرافت رفتار کنید تا زن نیز خاطره خوش جنسی داشته باشد.نوازش برای زنان مطلوب است.
6-از رفتارهای غلط معاشرتی پرهیز کنید بچه گانه رفتار نکنید زیرا شخصیت مرد را در ذهن زن پایین می آورد و در رابطه جنسی تاثیرمنفی می گذارد. هرکدام از زن و شوهر در فراهم نمودن زمينه جنسی،باید هم را ياري دهند.سعی کنید بدن و دهان شما بوی بدی ندهد.
7-مکان و زمان باید برای رابطه جنسی مناسب باشد و زن نگران امنیت و یا شنیده شدن صدای خود نباشد. نور اتاق باید طبق نظر زن و مرد باشد. دانستن نقاط حساس بدن یکديگر مهم و ضروري است.
8-مردان معمولا زود ارضاء می شوند و زنان دیرتر لذا باید مردان بفکر ارضاء زنان نیز باشند.
برای این که مطالب دقیق و درست بیان شود پیشنهاد می دهیم مشاوره حضوری بروید تا مطالب در ابهام کلمات و حیاء واژه ها نامفهوم باقی نماند.و در صورتی که سوالی پیش آمد راحت بتوانید مطرح نمایید.در مشاوره می توان با خصوصیات و اطلاعات شخصی شما بیشتر آشنا شد و بهتر راهنمائی کرد.رابطه جنسی را سرسری نگیرید بدانید رضایت در این قسمت سرایت به بقیه جهات زندگی می کند.حتما راه لذت بردن و به لذت رساندن را بیاموزید. موفق باشید.

هوش هیجانی چیست؟

هوش هیجانی چیست؟
هوش چیست؟ هوش توانایی دریافت و به کار بردن اطلاعات است در مفهوم هوش مهم این است که چقدر توان یادگیری داریم و این یادگیری ها را چطور می توانیم به دیگران انتقال بدهیم.
هیجان چیست؟ هیجان تمامی احساسات ما است اعم از شادی وغم و خشم وغیره.رفتارهایی که به محض ایجادمیل در انسان به عمل منجر می شود و روی آن فکری صورت نمی گیرد، رفتار تکانشی وهیجانی است و بخش زیادی ازمشکلات جامعه و خانواده ها ناشی از رفتارهای تکانشی وهیجانی است.
ما دو نوع هیجان داریم: هیجان اصلی و هیجان فرعی.هیجان اصلی به تنهایی قابل ظهور است مثل شادی و غم، تعجب و تنفر، خشم و ترس و هیجان فرعی از ترکیب هیجانات اصلی درست می شود مانند کینه که از خشم و نفرت تشکیل می شود.
هوش هیجانی چیست؟ توانایی درک و مدیریت هیجان در خود و دیگران است یعنی توانایی درک و مدیریت خود و دیگران.
هیجان، عامل اصلی رفتارهای تکانشی است و مهم ترین مؤلفه قضاوت در موردخوشبختی و بدبختی هیجان می باشد.بخش مهمی از مشکلات جامعه از رفتارهای تکانشی ناشی می شود و این مشکل در دعواهای خانوادگی هم نمود بالایی دارد.
می توان گفت شناخت و اطلاعات پایه زندگی و هیجانات رنگ زندگی است. انسان ها به وسیله هیجانات خود راخوشبخت یا بدبخت می نامند. رفتار، شناخت، هیجان و جسم چهار عنصرمرتبط به هم هستند.مشکل در هر کدام از این چهاربخش می تواند سایر بخش ها را تحت الشعاع قرار بدهد. طرز تفکرما حتی بدن ما را نیز مدیریت می کند.

اگر والدین برای سفرعلمی و تحصیلی راضی نباشند آیا ادامه تحصیل اشکال دارد؟

اگر والدین برای سفرعلمی و تحصیلی راضی نباشند آیا ادامه تحصیل اشکال دارد؟
سلام پرسشگرمحترم
1-از نظر فقهی در مواردی اقدام به سفر علمی بدون رضایت والدین اشکال شرعی دارد و به صورت صریح حرام خواهد شد. بنابراین اگر با گفتگو نمی‌توانید رضایت ایشان را جلب کنید، حتما لازم است با کارشناسان ما از طریق تلفن 096400 یا سایت eporsesh.com تماس گرفته تا توضیحات لازم و دقیق را خدمت شما ارائه نمائیم.
2-اما از نظر مشاوره‌ای و اخلاقی، در مورد سوال شما باید عرض کنیم: تحصیل و علم ارزش هست کسی منکر خوب بودن تحصیل نیست ودین راضی نیست کسی مانع پیشرفت و کسب علم دیگران شود ولی باید دقت کرد که برای تحصیل چه چیزهائی را هزینه می کنیم. لذا اگر با منطق و نرمی و گفتگو و واسطه گری دیگران می توانید پدرو مادر را راضی کنید مقصود حاصل است وگرنه درصورت امکان احترام آنها را نگهدارید و زیاد برای مسافرت به شهر دیگر پافشاری نکنید. تحصیل همه چیز زندگی نیست خوشبختی منحصر در تحصیل نیست. اگر پدری با ادامه تحصیل فرزند دخترش در شهر دور مخالف است این مطلب زیاد چیزعجیبی نیست. سعی نمایید یک لحظه مسئله را از دید یک پدر نگران ببینید معمولا والدین حفاظت از فرزندان را بطور طبیعی وظیفه اصلی و اولی خود می دانند و در نوع حفاظت و مراقبت، شخصی عمل می کنند و تابع کسی نیستند. و توقع دارند بدون هیچ توضیحی دیگران این مطلب را درک کنند.از طرف دیگر فرزندان پاره تن پدر و مادر محسوب می شوند دوری یک فرزند بسیار برای والدین گران تمام می شود سخت و تلخ است رفتن به خانه بخت و آغاز زندگی مشترک اشک والدین را در می آورد چه رسد رفتن برای تحصیل در شهر دیگر.این حرکت تحصیلی گرچه خوب و صحیح است ولی اثر آن در وجود والدین بمعنای رفتن نیمی از وجود آنهاست.و اینگونه آرامش را از دست می دهند. پس مخالفت والدین در حقیقت دفاع از فرزند و دفاع از آرامش است. تا حد امکان رعایت والدین را بکنید.فضای مجازی و آسان شدن ارتباطات می تواند کمی از این نوع مشکلات را حل کند.
موفق باشید.

یا برای ازدواج کردن استخاره گرفتن لازم است؟

آیا برای ازدواج کردن استخاره گرفتن لازم است؟
سلام پرسشگر محترم
برای انجام یک کار آن هم کار مهمی همچون ازدواج طی کردن مراحل طبیعی یک کار، مقدم بر استخاره است،در ازدواج فکر و سنجش شرائط و تحقیقات وگفتگو مناسب برای شناخت بیشتر و مشورت با دیگران خصوصا مشاوران پخته و آگاه لازم است و بر استخاره مقدم است.نمی توان به صرف تصمیم بر ازدواج سریع استخاره کرد.سعی کنید نگاهی درست به مشورت با خدا داشته باشید، رابطه خواست خود و خواست خدا را درست درک کنید.
برای یک ازدواج علاقه تنها کفایت نمی کند،حاصل بودن شرائط ازدواج،و هماهنگی خانواده ها و تناسب ها بسیار مهم است.
اگر بعد از فکر،سنجش شرائط،و مشاوره،تردیدی برای ازدواج ندارید به همان نظر عمل کنید و استخاره لازم نیست اما اگر بعد از طی شدن این مراحل باز هم درباره ازدواج تردید وجود داشته باشد می توانید استخاره بکنید.بهتر است استخاره را کسی انجام دهد که وارد است خصوصا اگر قرار باشد با قرآن استخاره کند. شخص ناوارد نمی تواند معنا قرآن را درست بفهمد.البته خود شخص می تواند با تسبیح استخاره بگیرد روش آن در کتاب مفاتیح توضیح داده شده است.
در پایان توجه داشته باشید اگر استخاره در جای خود و درست انجام گرفته باشد مخالفت با آن باعث ضرر می شود. البته اگر استخاره خوب بیاید بمعنای واجب بودن عمل کردن به استخاره نیست می توان عمل کرد و می توان عمل نکرد اما اگر استخاره بد بیاید خلاف آن رفتار کردن معمولا پشیمانی می آورد.
موفق باشید

من گاهی صداهای عجیب می شنوم اتفاقات عجیبی هم رخ می دهد آیا کار جن و شیاطین است؟ چکار کنم؟

من گاهی صداهای عجیب می شنوم اتفاقات عجیبی هم رخ می دهد آیا کار جن و شیاطین است؟ چکار کنم؟
سلام.پرسشگرمحترم
بطور کلی در این مواقع چند امر لازم است مورد توجه قرار گیرد:
آیا این اتفاق تکرار می شود.؟آیا فقط شما می شنوید یا می بینید؟آیا این اتفاق برای کسان دیگری نیز تا به حال رخ داده است؟ این امر تا چه حد غیر عادی و غیر طبیعی است؟ شاید آن قدر که فکر می شود غیر طبیعی نباشد. آیا نشانه یک نوع بیماری نیست؟ آیا نباید به پزشک رجوع کرد؟
معمولا باید سعی شود خونسرد باشیم و بزرگ نمائی نشود و بی جهت به امر خاصی نسبت داده نشود و از چیزی وحشت نکنیم و نترسیم مثلا سریع نباید قضاوت کرد که کار اجنه و جن است یا دلیل و نشانه فلان کار است،هر اقدامی که می خواهد صورت بگیرد باید هوشمندانه و عاقلانه باشد و سند عقلی و دینی داشته باشد.می توانید در این نوع مشکلات به پزشک مراجعه نمایید گاهی لازم است روان شناس و یا روانپزشکی شخص را ببیند
می توانید صدقه دهید و دعا بخوانید حتی گاهی جا دارد از عالم آگاه و پخته ای دعائی درخواست شود. بطور عادی زندگی معمول خود را ادامه دهید اگردر خواب مشکلی دارید نگویید بختک است یا جن حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.در رفتار مذهبی اعتدال را رعایت کنید.از افراط پرهیز کنید زیاد رویائی و تخیلی فکر نکنید. تلقین منفی نداشته باشید.

پدر زن و خانواده زن در دوران عقد گاهی با من بی ادبی می کنند چکنم؟

پدر زن و خانواده زن در دوران عقد گاهی با من بی ادبی می کنند چکنم؟
سلام.پرسشگر محترم
بطور کلی اگر شما با خانم خود مشکل خاصی ندارید و همدیگر را دوست دارید به هم دلگرمی بدهید و بدانید دوران عقد زودگذر است.اصلا مستقیم و علنی با خانواده زن درگیر نشوید خصوصا با پدرزن و مادرزن؛سیاست داشته باشید متین و عاقلانه رفتار کنید احترام آنها را نگه دارید، درگیری و بدرفتاری با بزرگترها نشانه سادگی واشتباه است.اشتباهات خانواده زن را با نگاه معنادار تذکر دهید نه با سخن تند گفتن و یا همیشه قهر کردن؛بودن در محل و سکوت بجا داشتن،کار قهر را انجام می دهد لازم نیست همیشه قهر کنید.بدی خانواده را زیاد به روی زن نیاورید تا احساس حقارت نکند.در بسیاری از موارد می شود با همراهی کردن گذران کرد مثلا وقتی برادر زن می گوید زیر لفظی لازم است شما هم همراهی کنید و بگویید "بله حق با شماست واقعا باید چنین باشد" وبعد با لبخندی بنشینید تا جو آرام شود در صورت امکان مشاوره حضوری بروید تا سیاست دوران عقد و نحو برخورد با خانواده همسر بیشتر توضیح داده شود.
موفق باشید

چه ازدواجی غلط و اشتباه است؟

چه ازدواجی غلط و اشتباه است؟
پرسشگرمحترم بطور کلی هر مدل ازدواجی که در آن تناسب و معیار صحیح وجود نداشته باشد و از مسیر صحیح پیش نرود غلط است.چند مورد ازازدواج های غلط تقدیم می شود:
1.ازدواج اجباری
2.ازدواج عاشقانه غیرعاقلانه
3.ازدواج عاقلانه بدون علاقه
4.ازدواج زودهنگام
5.ازدواج دیرهنگام
6.ازدواج ترحمی از سردلسوزی
7.ازدواج فقط بخاطر ثروت وپول
8.ازدواج فقط بخاطر ظاهر و زیبائی
9.ازدواج بدون تناسب باتفاوت فاحش
10.ازدواج وقتی به دیگری هنوزعلاقه‌مند است.

آرامش چيست؟ چگونه به دست می آید؟

آرامش چيست؟ چگونه به دست می آید؟
پرسشگرمحترم در زندگی می توان به آرامش رسید و این تنها یک شعار نیست، حقیقتی است که مشاهده شده،نکته مهم این است که آرامش را چگونه معنا کنیم؟ آسایش با آرامش متفاوت است.آسایش داشتن وسائل راحتی است مربوط به بیرون آدمی است ولی آرامش مربوط به درون انسان است یعنی می شود کسانی وسائل راحتی و آسایش را داشته باشند ولی آرامش نداشته باشند همچنان که کسانی هستند وسائل و امکانات ندارند ولی آرامش دارند.ماهیت آرامش یعنی نبود غم و ترس، کسانی که با خدا هستند و اهل ارتباط با خدا هر چه این ارتباط بیشتر و بهتر صورت گیرد نگرش آنها به جهان و افراد تغییر می کند و لذا غم و ترس آنها کاهش می یابد و به آرامش می رسند "ان اولیاء الله لا خوف علیهم و لا هم یحزنون"
نگاه به گذشته و شکر خدا.نگاه به آينده و اعتماد به خدا.نگاه به اطراف و جستجوي خدا.نگاه به درون و ديدن خدا .آرامش می دهد
” لحظه هايتان سرشار از بوي خدا”

اگر دوست من مذهبی نباشد باید دوستی را قطع کنم ورابطه دوستی تمام شود؟

اگر دوست من مذهبی نباشد باید دوستی را قطع کنم ورابطه دوستی تمام شود؟
پرسشگر محترم.مذهبی نبودن شکل های مختلفی دارد گاهی فقط نمازنمی خواند گاهی اهل گناه و فسق و فجور است.بین موارد فرق بگذارید اگر با شخص غیر مذهبی رابطه دوستی خوبی دارید واز مذهبی نبودن او تاثیر منفی نمی گیرید و در گناهان او شریک و همراه نباشید می توانید دوستی را ادامه دهید وازرابطه دوستی استفاده کنید و او را ارشاد نمایید. رفتارشما اگرمطلوب باشد انشاالله عملا تاثیرگذارخواهید بود.گاهی کمرنگ کردن معاشرت و کم کردن توجه خودش تاثیر گذار است.لذا اگر معاشرت با آنها برای شما ضرر ندارد و تاثیر بدی نمی گیرید می توانید دوستی را ادامه دهید و به مرور تاثیر مثبت عملی بگذارید و در مواردی که شرائط مقتضی هست ارشاد نمایید.اما اگر با دوستی با چنین افرادی تاثیر بدی می گیرید و آنها آلودگي اخلاقي دارند، مثلا اهل فسق و فجورند، فحش و ناسزا مي گويند يا به واجبات و محرمات اهميتي نمي دهند، در اين صورت، صلاحيت لازم براي دوستي ندارند. ودلیلی ندارد که دوستی را ادامه دهید.خصوصا وقتی ارشاد کردن تاثیری ندارد.از نظر اسلام انسان نبايد با افراد فاسق و لا ابالي دوست باشد،چون ناخود آگاه از عمل آن ها متأثر مي شود و زيان مي بيند.از طرفي آن دوستان قابل اعتماد نيستند.اما اگر به اين حد نمي باشند، بلكه خطاهاي جزئي دارند(كه مقتضاي انسان بودن جائز الخطا بودن است)و تذكر همراه ادب را می پذیرند ادامه دوستی اشکالی ندارد تشخیص با خود شماست.

راههای رسیدن به آرامش چیست؟چگونه باید به آرامش رسید؟

راههای رسیدن به آرامش چیست؟چگونه باید به آرامش رسید؟
پرسشگرمحترم برای رسیدن به آرامش چند کار توصیه می شود ابتداء بررسی و تحلیل علتی که ناآرامی را در شخص بوجود آورده است از بین بردن زمینه‌های ناآرامی گامی بزرگ برای رسیدن به آرامش است.
-)اعتماد بنفس خود را افزایش دهید.
-)درست وبجا تلاش کنید و به نتیجه کاری نداشته باشید.
-)نگران سخن مردم نباشید.بیشتر به صحت کار دقت کنید نه صحبت مردم.
-) به‌ یاد داشته باشید که خوشبختی فقط یک مسیر ندارد،همیشه می توان مسیر خوشبختی را طی کرد.پس ناامید نباشید.
-)خیلی راحت و بدون تعارف با رعایت ادب احساسات خود را بیان کنید.راحت بخندید و راحت گریه کنید.
-)دوست خوبی داشته باشید که گاهی با او درد دل کنید.
-)ورزش خصوصا شنا و پیاده روی مفید است.
-)تغذیه خوب و استراحت لازم داشته باشید.
-)تنوع و تفریح در زندگی لازم است هزینه زیادی هم لازم ندارد گاهی تفریح را ایجاد کنید.
-)با دوستان شاد معاشرت کنید.
-) یاد خدا و ارتباط با اوحتما آرامش می دهد از ذکر لاحول ولاقوه الابالله و تفکر در معنای او غافل نشوید.
-)کتابهای مفید انگیزشی مطالعه کنید همانند کتاب غلبه برنگرانیها، /جعفر امامی. کتاب از حال بد به حال خوب.ترجمه مهدی قراچه داغی.کتاب آئین زندگی دیل کارنگی.کتاب زمثل زندگی/مسعود لعلی.

در زندگی مشترک من به عنوان مرد خانواده تا چه حد باید به همسرم ابراز علاقه کنم که حقبر نشوم؟

در زندگی مشترک من به عنوان مرد خانواده تا چه حد باید به همسرم ابرازعلاقه و دوست داشتن بکنم که حقیر نشوم؟
پرسشگرمحترم. اصل ابراز محبت کردن حقارت نیست مهم مدل و نوع ابراز محبت کردن است. ابراز محبت به همسر در زندگی لازم و ضروری است خصوصا ابراززبانی. زنان سمعی وشنیداری هستند وشنیدن ابراز محبت برای آنها بسیار جالب است.پیامبر می فرماید وقتی مردی به همسرش می گوید تو را دوست دارم این جمله از ذهن و دل زن محو نمی شود.نمی توان مقدار خاصی را برای اظهار محبت بیان کرد فقط بطور کلی از افراط وتفریط پرهیز کنید طوری رفتار کنید که تا 50 سال که قرار است با هم زندگی کنید امکان ادامه دادن را داشته باشید.از راههای مختلفی می توان ابرازعلاقه کرد فقط در ابراز علاقه بنوعی رفتار نکنید که عزت و اقتدار مردانه شما صدمه ببیند.مراقب باشید حقیر نشوید.محبت داشتن با صلابت واقتدارداشتن منافاتی ندارد.می توان عاشق همسر بود اما صاحب نظر و رای و نیزنیازو خواسته را بیان کرد و امر و نهی معمول عرفی را در زندگی داشت.محکم بودن با محبت داشتن منافاتی ندارد خانواده خود را بخاطرهمسرزیرپا نگذارید طرفدار حق باشید نه قوم گرا و زورگو و مستبد.طوری رفتار نکنید که باعث شود همیشه زن اظهار محبت را از شما گدائی کند این کار غلط است.زیرا بعد از مدتی زن احساس حقارت می کند و روحیه خوبی برای ادامه زندگی نخواهد داشت. اشکالی ندارد که شوهر از این نوع جملات برای اظهار محبت به همسرش استفاده کند (غیر ازتو حاضر به ازدواج با کسی نمی شدم) ( توهمان کسی هست که من از خدا می خواستم ) (خیلی تو را دوست دارم) و...

آیا ازدواج با سید لازم و ضروری است تاچه مقدارخوب است؟

آیا ازدواج با سید لازم و ضروری است تاچه مقدارخوب است؟
سلام خدمت شما پرسشگر محترم
ملاک اصلی در ازدواج، فهمیدگی، دین داری،اخلاق نیکو،خوش زبانی، بزرگواری و حق پذیری، شرافت و اصالت خانوادگی نجابت و پاکی فردی،عقل و دانایی،تناسب سنی،همتایی وکفویت دربعد اقتصاد، فرهنگ وفکراست.سید بودن معیار و ملاک اصلی و مهم برای موفقیت در ازدواج محسوب نمی شود.سیادت یک فضیلت است نه یک معیار اصلی.توجه به سید بودن تاحدی که مانع ازدواج با موارد خوب و مناسب نشود اشکالی ندارد

ازدواج با اهل سنت از نظر اخلاقی و مشاوره چگونه است؟

ازدواج با اهل سنت از نظر اخلاقی و مشاوره چگونه است؟
سلام.پرسشگرمحترم
ازدواج تناسب و شرائط و هماهنگی خانواده ها را لازم دارد مذهب یک فاکتور مهم در ازدواج است جزء معیارهای اصلی، توجه به مذهب و دیانت است، هم مذهب مرد مهم است و هم مذهب زن،نمی شود یکی را بر دیگری ترجیح داد؛ لذا انسان باید مراقب باشد که یک ازدواج زمینه از دست دادن دیانت ومذهب نشود انسان نباید بخاطر یک ازدواج مذهب خود را به خطر بی ‌‌اندازد باید بر دستورات دینی پایبند بود.این که از نظر فقهی مراجع دربرخی شرائط ازدواج ناهم‌‌‌‌‌سان دینی را بی اشکال می دانند به این معنا نیست که همه با غیر مذهب خود ازدواج کنند بهترین کار این است که شما با هم مذهب خود ازدواج کنید و برای آرامش خاطر می توانید مشاوره بروید.ما ازدواج نکردن را توصیه نمی کنیم اما فقهاء فرموده اند اگر مذهب دختر در خطر باشد ازدواج جایز نیست.خود را دست کم نگیرید و مراقب باشید بخاطربالا رفتن سن، انتخاب اشتباهی نداشته باشید.

آیا ازدواج همیشه باعث آرامش می شود؟

آیا ازدواج همیشه باعث آرامش می شود؟
باسلام خدمت شما پرسشگر محترم
هرازدواجی آرامش بهمراه ندارد بلکه ازدواجی که صحیح و بجا و مناسب صورت بگیرد آرامش را به ارمغان می آورد.
بعضی رفتارهای غیرعقلی و غیرشرعی باعث برهم زدن زندگی مشترک می شود در نتیجه آن آرامش ،مودت و رحمت حقیقی که مورد اشاره دین مبین اسلام است، بوضوح دیده نمی شود.در صورتی می‌توان به وعده قرآن کریم نائل شد که همه لوازم و جوانب را به خوبی رعایت نمود.بطورمثال:مسافرت با ماشین نو بسیارلذت بخش و مفرح است.اما تنها خرید ماشین ما را به آرزوی مورد نظر نمی‌رساند، بلکه رعایت قوانین رانندگی نیز لازم است
زندگی مشترک هم فقط بصرف ازدواج آرامش نمی آورد.بلکه درست رعایت کردن اصول همسرداری آرامش به همراه دارد.

آیا مانتوحجاب محسوب می شود؟ آیا مرد می تواند زن را به چادراجبارکند؟

آیا مانتوحجاب محسوب می شود؟ آیا مرد می تواند زن را به چادراجبار کند؟
باسلام خدمت شما پرسشگر محترم
مرد نباید بی غیرت باشد و نسبت به پوشش و حجاب زن خود بی تفاوت باشد بلکه باید حس مسئولیت داشته باشد.اما نباید افراط و تفریط کند .بی غیرتی وغیرت بی جا هردو غلط است. زن باید هماهنگ با شوهر باشد و بی جهت بر سر پوشش بحث نکند. و بداند حجاب هرچه کامل تر باشد برای زن و خانواده او بهتر است.چادر حجاب برتر است بی دلیل این فضیلت را از دست ندهید.
مرد نمى تواند زن را به پوشش خاصّى مجبور کند، مگر این که حجاب اسلامى با آن پوشش مراعات نگردد. و مانتو در صورتى که تنگ و چسبان نباشد،یا جلوباز نباشد وتمام بدن زن به جز گردى صورت و دستها تا مچ را بپوشاند، حجاب اسلامى محسوب مى شود. زن اگر حجاب اسلامی را رعایت نکند مرد می تواند خروج از منزل را ممنوع کند وزن هم باید رعایت نموده و بدان ملتزم باشد.

چگونه به قلب همسرم نفوذ کنم؟

چگونه به قلب همسرم نفوذ کنم؟
چند تکنیک عمومی که هم برای زن موثر است و هم برای شوهر بیان می شود
تکنيک 1: به همسرخود توجه کنيد.
تکنيک 2:همسرتان را بابت کارهاي که انجام مي دهد تحسين کنيد.
تکنيک 3:به آن چه همسرتان مي گويد خوب گوش دهید گوش دادن بمعنای عمل کردن نیست بلکه بمعنای اهمیت دادن است.
تکنيک 4: هم کار همسر را تحسین کنید و هم شخصیت او را
تکنيک 5: محبت کنید به اندازه و بموقع و بدون منت.شک نکنید ساده ترین و سریع ترین راه برای نفوذ محبت کردن است.
تکنیک6: بدون آنکه همسرتان مطلع شود کارمورد علاقه اورا انجام دهید و یا خواسته مورد علاقه او را تهیه کنید
تکنیک7: به همسر و خانواده او احترام بگذارید.

مضرات آشنایی های قبل ازدواج چیست؟

#خواستگاری
#ازدواج_اعتماد
ازدواج تناسب، شرائط و معیارهای درست لازم دارد ازدواج نباید فقط یک اتفاق باشد بلکه باید یک برنامه عاقلانه و هماهنگ با خانواده باشد.ازدواج فقط یک اقدام شخصی نیست بلکه یک تصمیم جمعی و خانوادگی است.خانواده سهم بسیارمهمی درازدواج دارد،گرچه قبول داریم برخی ازافراد خانواده شاید دچار اشتباهاتی در نگرش و رفتارباشند ولی این دلیل نمی شود که شخص از ابتدا ریسک کند و خودش به تنهائی آغازگرآشنائی برای ازدواج باشد.

چرا گاهی در پیامک ها یا شبکه های اجتماعی مخاطب از ما دلگیر می شود؟

#پیام
#فضای_مجازی
چرا در پیام‌های مجازی #دلخوری به‌وجود می‌آید؟

حتما برای شما هم پیش آمدہ که وقتی یک پیامی را از طرف دوستان‌تان می‌خوانید دل‌خور و عصبانی شوید.

در این دنیای همه‌چیز مجازی امروزی، خیلی وقت‌ها پیش آمدہ که پیام مکتوب مهمی را چه از طریق sms و چه شبکه‌های اجتماعی برای فردی فرستادہ‌ایم اما دریافت‌کنندہ پیام، با لحنی که موردنظر ما نبودہ پیام را خواندہ و برداشت نادرستی از محتوا داشته و دل‌خور شدہ است.

ضرورت بررسی وضعیت کودکان پرخاشگر و دارای درگیری فیزیکی

.

#تربیتی
ضرورت بررسی وضعیت کودکان پرخاشگر و دارای درگیری فیزیکی:

كودكي كه ميزند حال با دست باشد و يا با پا ، محكم باشد يا آرام، عملي غيرمعمول و غير متعارف انجام ميدهد كه با توجه به رده سني، مي تواند به علت يكي از موارد زير باشد:

پربازدیدترین ها