کوچک نمایی
بزرگ نمایی
بستن
برگشت به عقب
پاسخگویی آنلاین

چگونه می توان عارف شد ؟

راههاي عارف شدن چيست
اگر مقصود شما «عرفان نظرى» باشد، براى کسب آن فراگيرى منطق، يک دوره فلسفه اسلامى و سپس برخى از متون عرفان نظرى ـ چون تمهيد القواعد ابن ترکه يا فصوص الحکم ابن عربى ـ نياز است.
امّا اگر منظور شما «عرفان عملى» است؛ در يک نگاه کلى با دو مرحله مى توان به مسير عرفان عملى وارد شد:
مرحله نخست. کوشش در تحصيل علم کامل به صراط قرآنى است؛ يعنى، طريق ارائه شده در متون اسلامى را آن چنان که هست، بشناسد.

آیا زمانی که به حرم امام رضا می رویم مریض را خدا شفا می دهد یا امام رضا ؟

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم
شفا دادن يک نيرويي غيبي و خارج از چهارچوب مادّي و طبيعي است و چنين قدرت غيبي، متّکي و مستند به قدرت و اراده خدا است.
امام رضا (عليه ‏السلام) همچون ساير انبيا و اوصياى الهى به اذن خدا وسيله تجلّي و بروز قدرت غيبى مي باشد و از خود استقلال ندارد، بلکه هم در هستي خويش و هم در اعمال سلطه غيبي، متّکي به پروردگار بزرگ هستند. قرآن کريم در اين زمينه مي فرمايد:
“وَ ما کانَ لِرَسُول أن يَأتِيَ بِ‏آيَة إلاّ بِإذْنِ اللهِ؛ هيچ پيامبري نمي تواند معجزه اي بياورد، مگر به اذن خدا”

آیا حضرت علی(ع) با چاه درد دل می‌کرد؟ چرا حرف‌های دل خود را به خدا نمی‌گفت؟ با این کار می‌خواستند چه درسی به ما بدهد؟

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم


از نظر سلامت روان، و بهداشت رواني، و روانشناسي باليني، اگر درد دل ها، عقده ها، مظلوميّت ها در انسان انباشته گردد، و در جائي گفته نشود، يا ياران رازداري نباشند که عقده زدائي شود، تراکم عقده ها خطر آفرين است، بايد عمل بيرون زدائي، وسبک شدن از عقده ها صورت گيرد، که با درد دل کردن براي دوستان همراز، يا خانواده، تا حدودي اصلِ « عقده زدائي » تحقّق مي يابد. وگرنه انواع اختلالات رواني، اضطرابات روحي، سکته هاي قلبي، در انتظار انسان است.

ایاکورش کبیرهمان ذوالقرنین است

سلام پرسشگر گرامي؛
ذوالقرنين يکى از اولياى الهى و به عقيده برخى، از انبياى الهى بوده که شرق و غرب عالم را تسخير کرده و سدبزرگى را در برابر يأجوج و مأجوج ايجاد کرده است.
در مورد شخصيت ذوالقرنين نيز نظرات گوناگونى ارائه شده، از جمله: برخى وى را اسکندر دانسته‏اند. مرحوم علامه طباطبايى وى را کورش هخامنشى دانسته‏اند. برخى ديگر نيز او را غير از اين شخصيت‏ها دانسته‏اند. در هرصورت او يکى از ناشناخته‏ترين و بحث‏انگيزترين شخصيت‏هاى قصه‏هاى قرآنى است.تفصيل داستان موسى و خضر وذوالقرنين را مى‏توانيد در تفسير سوره کهف مطالعه کنيد.
براى آگاهى بيشتر در اين زمينه ر.ک:

ایا تمام گناهان در شب قدر بخشیده میشود؟

 آیا اینکه می گویند هر کس در شب قدر بیدار بماند و دعای جوشن کبیر بخواند یا در عرفه دعای عرفه بخواند و حالتی به او دست دهد، همه گناهان او پاک می شود، صحت دارد؟

آیا انسان ها در عالم ذر دارای اراده و اختیار بوده اند ؟

سلام وقت شما بخير
ازآيه172 سوره اعراف :« واذ اخذ ربک....الست بربکم قالوا بلي شهدنا» : هنگامي که خداوند پرسش کرد «آيا من پروردگارشما نيستم؟» همگان درجواب« گفتند: بلي شهادت مي دهيم» ؛
جداي ازاختلاف نظرهايي که پيرامون عالم ذر موجود است در پاسخ سوال شمابنا بر نظر مرحوم علامه طباطبائي و بعضي ازانظارديگر معاصر مي توان چنين گفت:

آیا گناه شرک به خداوند متعال با توبه قابل بخشش است؟

باعرض سلام و تشکر از سوال خوب شما
خداوند در قرآن در دو مورد يادآور مي شود که گناه شرک قابل بخشش نيست: إنّ الله لا يغفر أن يشرک به و يغفر ما دون ذلک لمن يشاء؛ خداوند شرک را نمي بخشد و پايين تر از آن را براي هر کس که بخواهد مي آمرزد .

چرا در حرم امام رضا این همه اسراف وجود دارد؟

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم
پاسخ سوال اول:
به اين پرسش مي توان از ديدگاه هاي مختلف پاسخ گفت:
1.از نظر عقل انسانها به هر چه ارزش بيشتري قائل باشند، آن را زيباتر و جليل تر و ... مي سازند. و شايد همين علت است که سعي مي کنند ،حرمها و زيارتگاه هاي خود راکه از اهميت بيشتري برخوردارند، با بيشترين امکانات مي سازند و تزيين مي کنند.

جدول زمان بندی حضور کارشناسان

 

ارسال سوال

پربازدیدترین ها