مرگ يزيد بن معاويه (64 هجری قمری)

در سال 64 ه‍ در شب چهاردهم ربيع الاول يزيد بن معاويه بن ابى سفيان در سن 39 سالگى يا 37 سالگى از دنیا رفت (1) اقوال ديگر در مرگ يزيد دوازدهم و پانزدهم اين ماه است (2)
مادر يزيد ميسون دختر بجدل كلبى است . او كسى است كه غلام پدر خود را به خود متمكن ساخت و به يزيد ملعون بارور شد. از همينجاست كه طبق فرمايش ائمه (عليهم السلام ) قاتل امام حسين (عليه السلام ) ولد الزناست ، كه اين كلام شامل شمر، عمر سعد، ابن زياد و غير آنها نيز مى شود.
او شارب الخمر، قمار باز، ميمون باز، ناكح با محارم ، صاحب اشعار كفرآميز و تارك الصلوه بود. چنانچه دمیری در حیات الحیوان و مسعودی در مروج الذهب نوشته اند: او میمون های زیادی داشت که لباس های حریر و زیبا بر آنها پوشانیده طوق های طلا بر آنها نموده سوار بر اسب ها می نمود. و همچنین سگ های بسیاری طوق بر گردن داشت که با دست خود آنها را شستشو می داد و سپس نیم خورده آنها را خودش می خورد و در اثر اعتیاد به مشروبات الکلی مست و مخمور بود . (3)

او بود كه واقعه جانسوز كربلا را به وجود آورد و امام حسين (عليه السلام ) و اهل بيت و اصحاب آن حضرت را به شهادت رساند و امام زين العابدين (عليه السلام ) و عمه سادات زينب كبرى (عليها السلام ) و ديگر علويات و فاطميات را با آن وضع در كوچه و بازار به اسارت برد.
او بود كه خانه خدا را خراب كرد و پرده كعبه را سوزانيد. همچنين او بود كه در واقعه حره در مدينه كشف ستر زنان مهاجر و انصار كرد، و سه روز مال و جان و ناموس مردم را بر سربازان خود حلال كرد. بعد از اين ماجرا فرزندانى به هم رسيدند كه پدر معينى نداشتند. بعد از آن قتل و غارتى در مدينه شد و حرمت حرم شريف نبوى هتك گرديد، و مردم را داخل حرم مطهر كشتند.
در علت مرگ او چند قول است : يكى اينكه به بلاى ناگهانى هلاك شده است . شيخ صدوق (رحمه الله ) مى فرمايد: يزيد شب با حال مستى خوابيد و صبح او را مرده يافتند در حاليكه بدن او تغيير كرده ، مثل آنكه قير ماليده شده باشد . بدن نحسش را در باب الصغير دمشق دفن كردند.
احمد بن حنبل و جماعتى از اهل سنت لعن يزيد را تجويز كرده اند و عده اى از آنان معتقد به كفر يزيد هستند، و ابن جوزى كتابى بر رد يزيد نوشته است (4)
در اين روز زيارت امام حسين (عليه السلام ) مناسب است (5)

1- مسارالشیعه ص50- اقبال ج3 ص118- مستدرک سفینة البحار ج4 ص68 و...

2- تاریخ طبری ج4 ص389- تاریخ دمشق ج59 ص305- اسدالغابة ج3 ص163

3- شب های پیشاور ج1 ص257- حیاة الحیوان ج1 ص74- مروج الذهب ج2 ص72- معالم المدرستین ج3 ص21-22 و...

4- تتمة المنهی ص55-56- فیض العلام ص 214 - 216- شرح احقاق الحق ج33 ص112 و..

5- بحارالانوار ج98 ص101

منبع: تقویم شیعه

مرگ يزيد بن معاويه (64 هجری قمری)

تصویر modir
نویسنده / مترجم: modir

نظر خودتان را ارسال کنید

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 0 =

ارسال سوال

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 1 =

پربازدیدترین ها