حکم کف زدن درمسجد

متن سوال: 
حکم کف زدن درمسجدبخصوص دراعيادمذهبي چيه؟

بسم الله الرحمن الرحيم
سلام عليکم
حکم کف زدن
سوال 26- در مولودي هاي اهل بيت (ع) ديده مي شود که کف مي زنند. آيا کف زدن در اين مجالس جايز است؟
ج: مقام معظم رهبري (دام ظله العالي) مي فرمايند: (کف زدن في نفسه و به نحو متعارف اشکال ندارد .) يعني کف زدن به تنهايي بدون آنکه با حرامي مقرون شود آن هم به نحو متعارف و عرف مردم اشکال ندارد. عرف مردم هم يعني ببينيد مردم در مجالس شادي خود يا در مجالس اعياد و تشويق و تاييد و مانند آن چگونه کف مي زنند اين نوع کف زدن عرف مردم مي باشد. و في نفسه اشکال ندارد. اما اگر کف زدن به حدي برسد که از عرف مردم خارج شود مثلا کف زدن به همراه تکان دادن غير متعارف سر و بدن و ... صورت پذيرد اين نوع کف زدن از عرف مردم خارج مي باشد. که نظر مراجع بزرگ تقليد از جمله آيت الله نوري همداني در اين مورد آن است که (دست زدن به حد جلف و سبک نبايد برسد)
يا حضرت آيت الله بهجت مي فرمايند: کف زدن به حد لهو نرسد.
که آن حد جلف و سبک همان حدي است که از عرف مردم خارج باشد و بر خلاف متعارف انجام گيرد. والا کف زدن معمولي حرام نيست.

حکم کف زدن در مساجد و حسينيه ها

سوال 27- در مساجد و حسينيه ها آيا کف زدن جايز است؟
ج: مقام معظم رهبري (دام ظله العالي) مي فرمايند: (... بهتر است فضاي مجالس ديني به خصوص مراسمي که در مساجد و حسينيه ها و نماز خانه ها بر گزار مي شود، به ذکر صلوات و تکبير معطر گردد تا انسان به ثواب آنها برسد.
در ضمن به فتواي غالب مراجع کف زدن در مساجد در حسينيه ها جايز نيست و بايد ترک شود. مثلا آيت الله فاضل لنکراني (دام ظله العالي) مي فرمايند: (به طور کلي کف زدن در مساجد و حسينيه ها و اماکن مقدس به هر عنوان که باشد جايز نيست.) و يا آيت الله نوري همداني ( دام ظله العالي) مي فرمايند: کف زدن در مساجد و حسينيه ها اشکال دارد. و يا آيت الله مکارم شيرازي (دام ظله العالي) مي فرمايند: در مساجد و حسينيه ها از آن ( کف زدن) پرهيزي شود.

دست زدن طلاب

سوال 28- حکم دست زدن طلاب علوم ديني در مجالس مولودي اهل بيت (ع) چيست؟
ج: آيت الله بهجت (دام ظله العالي ) حکم ديگران را دارند. اگر چه مناسب آنها نيست.

بهترين کار در مجالس اعياد

سوال 29- در مجالس مذهبي و اعياد بهتر است مجلس را به چه نحوي گرم کنيم؟
ج: حضرت آيت الله خامنه اي (دام ظله العالي) در اين رابطه مي فرمايند: ( ... بهتر است با اذ کار شريفه صلوات و امثال آن مجلس مذهبي و اعياد را گرم کنند.) و يا در جاي ديگر مي فرمايند: کف زدن في نفسه به نحو متعارف ... اشکال ندارد ولي بهتر است فضاي مجالس ديني ... به ذکر صلوات و تکبير معطر گردد تا انسان به ثواب آنها برسد.
يا آيت الله نوري همداني مي فرمايند: برگزاري جشن هاي مذهبي نيز مناسب است که بر اساس روش مومنان با تکبير و صلوات همراه باشد و يا حضرت آيت الله فاضل لنکراني (دام ظله العالي) در اين رابطه مي فرمايند: در طول تاريخ اسلام و تشيع شعائر مسلمانان ذکر صلوات بوده است. خصوصا در مجالسي که به نام و ياد ائمه (ع) تشکيل شود لذا مناسب است مسلمانان احساسات و علايق خويش را با فرستادن صلوات ابراز دارند.
با اين توضيحات بر همگان روشن مي شود که ذکر صلوات و تکبير مناسب تر است به مجالس مذهبي تا کف زدن. و چون مراجع به اتفاق بر بهتر بودن ذکر صلوات و تکبير نيست به کف زدن اذعان داشته اند مي توان چنين پنداشت که اهل بيت (ع) به تکبير و صلوات فرستادن ما راضي تر هستند تا ... زيرا که در عصر غيبت بر ما وظيفه است که تابع مراجع معظم تقليد باشيم و وقتي علماء بزرگ ما تکبير و صلوات را بهتر از کف زدن مي دانند بر هر مومن است که اطاعت کند و آنچنان کند که اهل بيت (ع) مي خواهند. ان شاء الله

در يک شبهه آيا کف زدن داراي ثواب است ؟ و ...

سوال 30- برخي مداحان مطرح مي کنند کف زدن داراي ثواب است و هر چه بهتر و محکم تر کف بزنيد ثواب بيشتري مي بريد و يا مي گويند کف زدن و رقص اگر براي اهل بيت (ع) باشد اشکال ندارد. نظر حضرتعالي چيست؟
ج: حضرت آيت الله تبريزي (دام ظله العالي) در اين رابطه مي فرمايند: کف زدن و رقص با مجالس معصومين (ع) مناسبت ندارد و لازم است در اين مجالس ترک شود مجالس معصومين (ع) بايد طوري باشد که مردم را به ياد خداوند متعال بيندازد و فضايل و سفارش هاي معصومين (ع) را براي مردم بيان کنند. نه اين که العياذ بالله در آن کار حرام انجام شود يا کاري که موجب غافل شدن مردم از خداوند شود که در اين صورت ثوابي بر آن مترتب نمي شود. حضرت آيت الله صافي گلپايگاني (دام ظله العالي ) مي فرمايند: کسي که چنين امري را اظهار مي دارد لاابالي است و يا جاهل، و اينگونه اشخاص بدعت گذار محسوب مي شوند صحت و يا فساد عمل و يا ثواب داشتن و نداشتن را بايد مجتهد جامع الشرايط بفرمايد.
در تفسير نور هم آمده که در طول تاريخ مراسم مذهبي دستخوش تحريف شده است و گاهي مقدس ترين مراکز محور بالاترين خرافات مي شوند. تبديل صلوات به کف و سوت در مجامع امروزي پرتويي از تبديل نماز به سوت و کف زدن آنهاست (کفار و مشرکين)

انشاءالله عاقبت بخيرشويد.
التماس دعا

نوع سوال: 

ارسال سوال

8 + 0 =

پربازدیدترین ها