کوچک نمایی
بزرگ نمایی
بستن
برگشت به عقب
پاسخگویی آنلاین

آیا فقط شیعیان به بهشت می روند پس تکلیف پیروان ادیان و مذاهب دیگر چه می شود؟

بسم الله الرّحمن الرّحيم
سلام عليکم
آيا تنها مسلمان‏ها, و از مسلمان‏ها تنها شيعيان به بهشت مي روند پس تکليف پيروان اديان و مذاهب ديگر چه مي شود؟

قرآن و روايات به طور صريح اعلام مى ‏دارد که تنها اسلام و تشيع که همان حقيقت اسلام ناب است از افراد پذيرفته مى‏شود و اين به معناى آن نيست که همه شيعيان اسمى وارد بهشت مى‏شوند؛
اما در مورد افراد ديگر اديان و مذاهب بايد گفت: آنان به سه دسته تقسيم مى‏شوند که هر يک حکمى جداگانه دارند:

«آیة ذر» کدام آیه است و ذریه چیست؟

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم
پاسخ سوال اول:
روشن‌ترين آيه‌اي که بر اين حقيقت دلالت دارد، آية 172 سورة اعراف است که به «آية ذر» معروف شده است. اين آيه دقيق‌ترين معني و شگفت‌ترين نظم را دارد.[1] آيات ديگري نيز مفسر همين حقيقت معرفي شده‌اند.[2]

آیا دعای صنمی قریش اعتبار وسند معتبر دارد یا نه؟

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم
دعاي “صنمي قريش“ که در آن دشمنان اهل بيت لعن شده اند، تا چه حد اعتبار دارد؟ آيا علي عليه السلام اين ادعا را در قنوت نمازهاي خود مي خواند؟

در مورد دعاي معروف به “صنمي قريش“ که گفته شده: حضرت علي (ع) آن را در قنوت نماز شب و نمازهاي ديگر مي خوانده است، اثري در کتب روايي معتبر شيعه ديده نمي شود.

وجدان چیست و یا کیست؟

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم
پاسخ سوال اول:
درباره اصل وجود وجدان، ديرزماني است که بحثها و مناقشات دامنه داري ميان انديشمندان جهان وجود داشته است . گروهي اصل وجود وجدان را به طور کلّي نفي کرده و آن را وَهْم و خيالي بيش نميدانند. بعضي آن را وجه تمايز انسان و حيوان دانسته اند.

آیا خاتم بودن پیامبر اسلام(ص)در قرآن آمده؟

بسم الله الرّحمن الرّحيم
سلام عليکم
تفسير نمونه ج : 17ص :336

مَّا کانَ محَمَّدٌ أَبَا أَحَدٍ مِّن رِّجَالِکُمْ وَ لَکِن رَّسولَ اللَّهِ وَ خَاتَمَ النَّبِيِّينَ وَ کانَ اللَّهُ بِکلّ‏ِ شىْ‏ءٍ عَلِيماً سوره احزاب آيه(40)
ترجمه:40 -محمد پدر هيچيک از مردان شما نبود ، ولى رسول خدا و خاتم و آخرين پيامبران است و خداوند به هر چيز آگاه است.
تفسير : مساله خاتميت
اين آيه حقيقت مهم ديگرى را که مساله خاتميت است به تناسب خاصى در ذيل آن بيان مى‏کند .
نخست مى‏فرمايد : محمد پدر هيچيک از مردان شما نبود ( ما کان محمد ابا احد من رجالکم).

قرآن خواندن زن در حضور مردان غریبه چه حکمى دارد

بسم الله الرّحمن الرّحيم
سلام عليکم
نظر آيت الله مکارم:
قرآن خواندن زن در حضور مردان غريبه چه حکمى دارد و آيا مى تواند بدون حالت غنا اشعارى را به صورت تک خوانى براى مردان بخواند؟
اگر با آهنگ بخواند اشکال دارد.
در صورتى که زن به طور ساده قرآن بخواند مانعى ندارد ولى اگر با آهنگ يا صداى زيبا بخواند گوش دادن مرد اجنبى جايز نيست و نوار و غير نوار فرقى نمى کند.
خواندن قرآن توسط خواهران در مقابل نامحرم اگر چه با صوت باشد اشکال ندارد مشروط بر آنکه موجب تحريک و مفسده نشود.

مقدار آب لازم برای غسل و وضو چقدر می باشد

سلام
مقدار مشخصي ندارد البته نبايد اسراف کنيد .
بله مقدار مستحبي براي آب در مورد وضو و غسل ذکر شده است که در مورد غسل مستحبه با يک صاع غسل کنيم که تقريبا مساوي با سه کيلو آب است و در مورد وضو مستحبه با يک چهارم صاع وضو بگيريم که تقريبا مساوي با 750 گرم آب است.

کرم آرایشی جلوی نامحرم اشکال دارد؟

رهبري: گر صرفاً لک­‌هاي صورت را برطرف کند يا کرمي زده و صورتش کمي شفاف شده است يا مثلاً کرم ضدآفتاب يا سفيدکننده زده اما در حدي نيست که بگويند آرايش کرده است، پوشاندنش از نگاه نامحرم واجب نيست اما اگر بيش از اين مقدار است که مي­‌گويند آرايش کرده ولو آرايش کم باشد بايد از نگاه نامحرم بپوشاند.
استفتاد موجود سايت مقام معظم رهبري به آدرس:
http://farsi.khamenei.ir/news-content?id=33330#32

چه زینتی برای مرد حرام است؟

آرايشي که متناسب با مردان باشد، جلف و سبک نباشد که فرد انگشت‌نما شود، اشکالي ندارد اما اگر مثل برخي که موي سرشان را به‌گونه‌­اي ماشين مي‌کنند که در جامعه انگشت‌نما مي­‌شوند و همه نگاه مي­‌کنند که اين چه شکلي است، حرام است.
از نظر زيورآلات طبق حکم کلي استفاده‌ي طلا براي مردان حرام است؛ حال انگشتر، حلقه يا گردنبند باشد، مربوط به دامادي باشد يا غير از آن، يک بار بپوشد يا ده بار، کلاً طلا براي مردان حرام است از هر نوعي که باشد؛ چه طلاي سفيد باشد چه طلاي زرد و در نماز هم اگر مرد زيور طلا داشته باشد مثلاً گردنبند، حلقه، انگشتر يا... نمازش بنابر احتياط واجب باطل است.

تتو مردان اشکال دارد؟

به‌طورکلي آرايش زنانه براي مردان و آرايش مردانه براي زنان حرام است. از نظر اسلام آن شخصيت و تشخص مردانه براي مردان بايد حفظ شود و آن شخصيت زنانه هم براي زنان؛ همچنان‌که گفته‌اند لباس خاص خانم‌ها را بنابر احتياط واجب آقايان نپوشند و لباس خاص مردان را زنان نپوشند مگر براي يک غرض عقلايي مثلاً اجراي فيلم يا نمايش.
http://farsi.khamenei.ir/news-content?id=33330#32

جدول زمان بندی حضور کارشناسان

 

ارسال سوال

پربازدیدترین ها